Video nákupný rádca
Typy krmív
Granule
Zoženiete ich v balení najrôznejších veľkostí, či už v menších s hmotnosťou do 1 kg, alebo granule v ekonomicky výhodnejších veľkých vreciach s váhou viac ako 7 kg.
Jednoduché a pohodlné ovládanie.
Ekologickejšie ako ostatné krmivá
Posilňujú chrup a čeľuste mačky
V miske vydržia aj celý deň a nekazí sa
Obsahujú iba 10 % vody, čo môže mačke spôsobiť dehydratáciu a následné problémy s močovými cestami
Niektoré mačky granule nechcú
Konzervy, kapsičky a paštéty
Niektorým mačkám viac chutia a lahodnú konzervu, kapsičku či paštétu zhltnú raz dva.
Obsahujú až 80 % vody, takže mačku správne zavodnia
Prirodzenejšia strava
Mäsové kúsky v želé alebo v šťave mačkám vonia a chutia
V miske rýchlejšie stvrdne
Finančne nákladnejšie
Otvorené balenie je nutné skladovať v chladničke
Nestará sa o chrup
Dospelá mačka, podobne ako ďalšie cicavce, stratila schopnosť tráviť laktózu, preto ju nikdy nekŕmte kravským mliekom. Nezabudnite tiež, že mlieko nenahrádza vodu, preto mačke zaistite prístup k dostatku čerstvej vody.
Maškrty
Zvyčajnú stravu môžete spestriť vhodnou maškrtou. Platí pravidlo, že by maškrty nemali tvoriť viac ako 10 % kŕmnej dávky, inak vašej mačke hrozí obezita.
Žuvacie pochúťky posilňujú čeľusť a mačka ich miluje.
Mäkké mäsové tyčinky a plátky môžu slúžiť ako chutná odmena.
Dentálne maškrty bývajú tuhé, takže posilňujú čeľuste a udržujú čistý chrup.
Vyskúšať môžete aj plnené vankúšiky, sušienky či tréningové maškrty.
Podľa čoho vyberať
Vek a aktivita mačky
Bežná aktivita – krmivo určené pre dospelé mačky bez zdravotných ťažkostí, na obale s označením Adult. Rozlišujte ale medzi krmivami, ktoré sú určené pre mačky chované v interiéroch (Indoor) a tými, ktoré sú pre „vonkajšie“ mačky (Outdoor). Renomovaní výrobcovia obohacujú krmivá o látky nad rámec základného zloženia, napríklad o nenasýtené kyseliny pre lesklú srsť alebo glukosamín ako kĺbovú výživu.
Pre staršie mačky – tieto krmivá sa tiež označujú ako Senior. Obsahujú ľahko stráviteľné sacharidy ako zdroj energie, vitamíny a antioxidanty. Majú menej kalórií, aby mali staršie mačky s poklesom fyzickej aktivity stále optimálnu hmotnosť. Obsah fosforu by mal byť naopak znížený pre prípad obličkovej nedostatočnosti, ktorá je u starnúcich mačiek pomerne častá.
Pre mačiatka – označujú sa ako Junior alebo Kitten . Majú vyšší obsah tuku a vitamínov, sú prispôsobené citlivejšiemu zažívaniu mladých mačiek a mačiatok. Venujte pozornosť označeniu, ktoré uvádza vek mačiatka, pre ktoré je krmivo určené.
Pre gravidné a dojčiace mačky – obsahujú viac živín, vitamínov aj kalórií . Novonarodené mačiatka budú dostávať vďaka vhodnému krmivu svojej matky kvalitné materské mlieko a až začnú ujedať z jej misky, budete mať istotu, že je pre nich krmivo ľahko stráviteľné.
Pre kastrované a sterilizované mačky – na obale nájdete označenie Castrate alebo Sterilised. Reaguje na sklon kastrovaných mačiek k nadváhe a pomáha predchádzať urologickým problémom, ku ktorým sú tieto mačky náchylnejšie.
Veľkosť a druh rasy
Každé plemeno mačky má svoje špecifické potreby, preto sa nutričné hodnoty krmív značne líšia. Napríklad mainská mývalia mačka váži až 12 kg, zatiaľ čo siamská mačka 3 kg. V ponuke sú preto krmivá prispôsobené danému plemenu nielen svojim zložením, ale aj veľkosťou a tvarom granúl.
Zdravotné problémy
Pokiaľ má mačka zdravotné problémy, je dobré jej vybrať spolu s veterinárom zodpovedajúce krmivo, ktoré spĺňa mimoriadne nutričné nároky.
Na trhu sú dostupné napríklad špeciálne krmivá určené pre:
dobu bezprostredne po kastrácii či inom zákroku
lepšie zvládanie stresu a nervozity
alergické mačky
mačky, ktoré majú problémy so zubami a ďasnami
mačky s ochorením obličiek a močových ciest
mačky s citlivým zažívaním
mačky, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom
dobrú kvalitu srsti a kože
Zloženie krmiva
Podľa legislatívy SR musí výrobca na obale krmiva uvádzať 7 akostných znakov krmiva:
obsah bielkovín (N-látky; proteíny)
obsah tukov
obsah vlákniny
obsah vápnika, fosforu a sodíka
obsah popolovín
Obsah týchto látok sa uvádza dvojakým spôsobom: buď v percentách, alebo v g/1000 g.
Prečo je v krmive popol?
Popol je súhrnné označenie minerálnych látok, ktoré v krmive zostanú potom, čo boli všetky ostatné zložky spálené. Čím nižšie je percento popolovín v krmive, tým je dané krmivo pre psa využiteľnejšie. Popol v krmive je prirodzená a nevyhnutná zložka. Prirodzený obsah popolu v mäse je približne 1–1,5 %. Rastlinné suroviny obsahujú popolu viac. Za štandardné množstvo popolovín sa v krmivách považuje 5–8 %.
Ďalej musí byť na obale uvedená hmotnosť, minimálna trvanlivosť, kŕmny návod a kontakt na výrobcu. Rozhodujúci by mal byť kompletný obsah živín a použitie kvalitných surovín pri výrobe.
Zamerajte sa na obsah bielkovín v krmive – čím viac, tým lepšie. Ich minimálny obsah by mal byť 25 – 30 %.
Pre mačky je dôležitou súčasťou stravy taurín, ktorý je prirodzene obsiahnutý v mäse. Tepelným spracovaním mäsa sa ale taurín ničí a preto ho výrobcovia pridávajú do krmiva dodatočne.
Podstatnou zložkou krmiva sú tuky, pretože sú zdrojom energie a dokážu mačku zasýtiť na dlhšiu dobu. Záleží ale na jej aktivite.
Uprednostnite nutrične kompletné krmivá vyrobené z pôvodných surovín (napr. ryža) pred krmivami, ktoré obsahujú surovinu už vopred spracovanú (napr. ryžová múčka).
Na trhu sú k dispozícii aj krmivá bez obsahu obilnín.
Obilniny áno, alebo nie?
Obilniny neboli prirodzenou súčasťou stravy divokých mačiek, dnes ich však výrobcovia občas pridávajú do krmiva ako zdroj vlákniny. Tá je dôležitá pre správnu funkciu čriev a dobré trávenie. Udáva sa, že by sa obsah vlákniny mal pohybovať medzi 1 až 3 % z celkového zloženia krmiva.
Jednotlivé zložky
Všeobecne platí, že napríklad staršie a v bytoch chované mačky by mali mať v krmive nižší obsah tuku, aby nemali problémy s hmotnosťou. Orientačne sa uvádza, že granule s obsahom tuku 9 % už sú skôr nízkotučné.
Obsah vlákniny by v krmive nemal prekročiť 3 %. Niektoré krmivá pre mačky obsahujú aj zeleninu ako zdroj vitamínov.
Mačacia strava by mala obsahovať omega-3 a omega-6 mastné kyseliny z kvalitného rybieho oleja, rad vitamínov A, D, E, K, C a B-komplex a stopové prvky vápnik, horčík, draslík, fosfor, železo, selén a sodík. Odporúčaná denná dávka sodíka pre mačku je 10,6 mg na 1 kg živej hmotnosti. Krmivo by nemalo obsahovať ani väčšie množstvo soli. Obchodným ťahom niektorých výrobcov je ale dochucovanie krmív práve soľou a ďalšími arómami.
Dajte si tiež pozor na chemické konzervanty a farbivá, ktoré môžu dráždiť zažívacie ústrojenstvo a spôsobovať mačkám alergie. Renomovaní výrobcovia používajú konzervanty schválené pre potravinárstvo.
Za nevhodný konzervant sa považuje BHT (butylhydroxytoluén, E 321). Používanie tejto látky je v EÚ povolené, avšak určité laboratórne výskumy ukazujú, že vysoké dávky BHT podávané dlhodobo by mohli prispievať k vzniku nádorov a psychických ochorení.
Kvalita a cena
Výrobcovia obvykle rozdeľujú krmivá podľa kvality použitých surovín a výrobných postupov na superprémiové, prémiové a štandard či economy. Toto delenie však nie je nijako záväzne definované legislatívou.
Delenie krmív
Superprémiové krmivá – najkvalitnejšie a tiež najdrahšie krmivá s vysokým obsahom mäsa a z kvalitných surovín od preverených dodávateľov. Pochádzajú od renomovaných výrobcov, dostupné sú obvykle cez špecializovaných a preškolených predajcov.
Prémiové krmivá – stredná akosť, ktorá garantuje vyvážený obsah jednotlivých živín vrátane bielkovín. Bielkoviny v prémiových krmivách však môžu byť rôzneho pôvodu. Zloženie býva vylepšené o vzácne kvalitné zložky starajúce sa o celkovú kondíciu mačky, ako napr. lososový olej.
Lacné krmivá – označujú sa tiež ako štandard alebo economy. Prioritou týchto krmív je nízka cena pri zachovaní základných výživových hodnôt.
Vitamíny a doplnky stravy
Mačka, ktorá má vyváženú stravu v podobe nutrične vyváženého krmiva, by žiadne doplnkové vitamíny nemala potrebovať.
Jediný prípad, kedy by ste mali svojej mačke poskytnúť stabilný príjem vitamínov z potravinových doplnkov, je pri kŕmení BARF výživou. Najprv ale dôkladne prekonzultujte s veterinárom správne pomery vitamínov a minerálov.
BARF alebo Biologically Appropriate Raw Foods (biologicky vhodná surová potrava), prípadne Bone and Raw Meat Diet (strava so surovým mäsom a kosťami) je výživový trend vychádzajúci z pôvodnej prirodzenej potravy divokých mačiek.
Forma
Tablety – určené na prehĺtanie, mačke môžete tabletu podať rozdrvenú alebo ju celú schovať napríklad do kúska mäsa. Pomôcť vám môže aj aplikačná pištoľka.
Prášok – jednoducho sa pridá do kŕmnej dávky.
Tekuté – kvapky alebo roztoky, ktoré ľahko nakvapkáte mačke do misky s vodou či kŕmením.
Pasty – bývajú ochutené, aby mačkám lepšie chutili. Aplikujú sa priamo do ústnej dutiny.
Určenie
Pohybový aparát – pre správnu činnosť pohybového ústrojenstva, chráni kĺby a šľachy. Pomáhajú pri artróze a zlepšujú odolnosť kĺbov a väzov u zvierat vo vyššom veku.
Obehový systém – pre posilnenie kardiovaskulárnej sústavy. Často obsahujú prospešný taurín, ktorý zároveň posilňuje imunitu.
Nervová sústava – preparáty pre lepšiu činnosť nervovej sústavy a zníženie nervozity.
Zažívanie – pre lepšie zažívanie vašej mačke pomôžu probiotiká. Užívať sa hodí po odčervení, chirurgickom zákroku či po užívaní antibiotík.
Pre zdravú kožu a srsť – obvykle obsahujú hodnotné oleje, napríklad ľanový, rybí alebo pestrecový či vitamíny B-komplexu a vitamín D.
Multivitamíny – obsahujú celé spektrum vitamínov, stopových prvkov a bývajú často doplnené o taurín.
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Ako prejsť na iné krmivo?
Pokiaľ budete prechádzať na iné krmivo, držte sa pravidla postupnej zmeny. To znamená, že mačke budete pomaly uberať dávku predchádzajúceho krmiva a stále viac ju dopĺňať a nahradzovať krmivom novým. Táto zmena by mala prebiehať minimálne v horizonte 4 dní.
Ako u mačky spoznám potravinovú alergiu?
Všeobecne sa jedná o riedky jav. Alergiu obvykle vyvoláva nedostatočne strávená bielkovina. Prejavy alergie sú rôzne, najčastejšie to bývajú kožné alebo tráviace problémy. Môže sa objaviť svrbenie a začervenanie kože; v okolí slabín, pyskov a labiek môžu vzniknúť suché lysé miesta. Problémy s trávením sa prejavujú ako plynatosť, hnačky či zvracanie a bolesť v brušnej oblasti. Mačku preto pravidelne kontrolujte, najmä pri zmene krmiva. Ak si všimnete podozrivú reakciu, obráťte sa bezodkladne na veterinára. Pokiaľ veterinár špeciálnou testovacou diétou potvrdí, že vaša mačka skutočne trpí potravinovou alergiou, potom by mala mať špeciálnu veterinárnu diétu celoživotne.